Akron – materiał inny niż wszystkie

Braki w uzębieniu to dotkliwy problem. Można go rozwiązać na wiele sposobów – na przykład za pomocą mostów, implantów albo protez. Te ostatnie zazwyczaj wykonuje się z akrylu. Znacznie nowocześniejszym rozwiązaniem od protez akrylowych czy szkieletowych są zdobywające sobie coraz większą popularność protezy acronowe.

Można powiedzieć, że łączą one w sobie zalety wszystkich wspomnianych wyżej rozwiązań problemu bezzębności: są bardzo wytrzymałe, higieniczne i praktycznie niemożliwe do odróżnienia od zębów naturalnych, gdyż klamry, które je mocują są przezroczyste – a przez to zupełnie niewidoczne. Poza zwykłym komfortem użytkowania, pacjent stosujący protezę akronową zyskuje więc także komfort psychiczny w trakcie jedzenia, rozmowy i w każdej innej sytuacji społecznej, mogąc uśmiechać się do woli bez najmniejszego skrępowania.

Cena protez akronowych jest nieporównanie niższa od – na przykład – implantów, których wstawienie jest też o wiele bardziej inwazyjne dla organizmu pacjenta. Poruszając kwestię kosztów, warto nadmienić, że niektóre protezy mogą zostać zrefundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjenci zainteresowani leczeniem protetycznym powinni sprawdzić, czy w ich konkretnym przypadku jest to możliwe.

Protezy akronowe są bardzo uniwersalne i możliwie do stosowania u ogromnej większości pacjentów. Praktycznie jedynym przeciwwskazaniem, jest całkowita bezzębność.

Acronit inaczej zwany acronem lub akronem to tworzywo termoplastyczne wynalezione przez polskich naukowców. Protezy zębowe wykonane z tego materiału charakteryzują się wysoką estetyką oraz komfortem w użytkowaniu. Protezy z acronu potrafią idealnie dopasować się do warunków panujących w jamie ustnej, bardzo dobrze przylegając do tkanek miękkich dzięki swoim właściwościom termoplastycznym

Estetyka

Najważniejszą zaletą jaką posiadają protezy acronowe jest ich estetyka.

Widoczne metalowe elementy znane z innych rodzajów protez takie jak haczyki czy klamry zostały tutaj zastąpione materiałem w kolorze dziąseł, zębów lub kolorem bezbarwnym jak szkło.

Dzięki temu protezy z materiału acron mogę się idealnie wpasować w usta pacjenta i niczym nie różnią się od prawdziwych zębów.

Zdrowie

Proteza acronowa nie zawiera monomeru ani innych substancji toksycznych. Nie podrażnia błony śluzowej jamy ustnej, nie wywołuje odczynów alergicznych czy stanów zapalnych.

Komfort

Acron to materiał bezzapachowy i bezsmakowy. Dzięki swojej niewielkiej grubości, małej wadze oraz przezierności zapewnia pacjentom wysoką funkcjonalność oraz komfort użytkowania protezy.

Higiena

Dzięki swojej strukturze acron zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej, rozwojowi bakterii oraz grzybów. W jamie ustnej występuje wilgotne środowisko jednak mimo tego acron nie chłonie wody. Są zatem zdecydowanie bardziej higieniczne od innych rozwiązań.

Wygoda

Protezy z acronu są wygodniejsze dla pacjenta. Nie potrzeba bolesnych zabiegów z użyciem wiertarki dentystycznej. Wymagają mniej wizyt w pracowni dentystycznej oraz szybko się adaptuję, bez dyskofortu i bólu.

Trwałość

Odporność na złamanie, wytrzymałość mechaniczna, oraz elastyczność to cechy protez z acronu. Jeśli są używane według zaleceń mogą być praktycznie niezniszczalne. Niemniej intnieje możliwość ewentualnego dostawienia zęba czy reparacji. Protezy akronowe są stabilne w jamie ustnej, zachowują swój kształt oraz sprężystość. Nie kruszą się.

Komfort i poprawa samopoczucia

Najwyższe standardy jakości i wyjątkowa estetyka są możliwe do uzyskania dzięki unikalnym parametrom materiału acron oraz zaletom technologii wtrysku.

Protezy akronowe

 • nie nasiąkają
 • nie pękają
 • nie posiadają monomeru
 • są biokompatybilne
 • mają wysoki połysk

Porównanie z klasycznymi protezami akrylowymi:

 • brak widocznych klamer i mostów
 • wysoka estetyka i higiena
 • wytrzymałość mechaniczna
 • brak monomeru
 • nie powodują alergii
 • nie podrażnaiją śluzówki
 • nie niszczą szkliwia i przyzębia
 • wysoki połysk